На сьогодні міждержавні угоди про співробітництво в культурно-гуманітарній сфері між Україною і Парагваєм відсутні. Проте, на регіональному рівні у червні 2004 р. були підписані Меморандум про співробітництво між Волинською областю та департаментом Ітапуа і Меморандум про співробітництво між м. Луцьк та адміністративним центром провінції Ітапуа м. Енкарнасьйон.
У цілому двостороннє культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Парагваєм має сприятливе підґрунтя для плідного розвитку, враховуючи наявність в Парагваї чисельної української громади (близько 12-15 тисяч етнічних українців), а також інтерес, який парагвайське суспільство виявляє до України, її історії, традицій та культури.
Головними сферами зайнятості українців у Парагваї традиційно є харчова промисловість, сільське господарство, скотарство, торгівля, фінанси, викладацька діяльність. Перші українські емігранти, які прибули до Парагваю, були здебільшого православними. Православ’я переважає і на сьогодні, проте серед етнічних українців також є греко-католики та євангелісти.
В цих умовах, головним механізмом культурного обміну є культурно-просвітницькі заходи, які проводить українська діаспора в Парагваї за організаційного та матеріально-фінансового сприяння Почесного консула України в Республіці Парагвай Андреса Троцюка.
У департаменті Ітапуа, своєрідній столиці парагвайського українства, діють 4 філії українського культурного товариства «Просвіта» (міста Енкарнасьйон, Санто-Домінго, Кармен-дель-Парана та Уру-Сапукай), 7 українських православних церков (з них 6 – УАПЦ та 1 – УПЦ КП) і 10 українських греко-католицьких церков, Братство Св. Юрія (об’єднує українські православні церкви), а також Українське Євангельсько-баптистське об’єднання. Етнічні українці присутні також в Асоціації іммігрантів та нащадків слов’ян Парагваю у місті Коронель-Богадо, яка, крім української, об’єднує ще вісім слов’янських громад.
При українських церквах та культурно-просвітницьких організаціях діють суботні школи українознавства, періодично організовуються фестивалі та танцювальні конкурси, щорічно відзначаються річниці незалежності України, Шевченківські дні, річниці Голодомору 1932 – 1933 років в Україні, проводяться культурні заходи з нагоди інших важливих дат української історії, збори громади у місті Енкарнасьйон біля пам’ятника Тарасу Шевченку (встановлений у 1976 р. в Українському сквері на центральній площі «Пласа де Армас») та Меморіального знаку пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні (встановлений у 2008 р.). Переважно з ініціативи українських церков регулярно виходять в ефір українські радіопередачі соціально-культурної та релігійної тематики, за сприяння Почесного консульства в загальнонаціональних ЗМІ публікуються статті про Україну та життя української громади в Парагваї.
Окрім того, практично в кожній місцевості департаменту Ітапуа, де проживають етнічні українці, функціонують колективи українського народного танцю, які користуються великою популярністю серед молоді українського походження. Серед них – професійна школа танцювального мистецтва, академія «Дана Естудіо Бальєт», танцювальні колективи «Веселка» (м. Кармен-дель-Парана), «Весна» (м. Капітан-Міранда), «Сонячник» (м. Санто-Домінго) та «Вітерець» (м. Енкарнасьйон), муніципальна школа танцю м. Фрам та ансамбль «Колос», танцювальний колектив «Калина» (м. Капітан-Міранда) і танцювальна група при Об’єднанні емігрантів та осіб слов’янського походження (м. Коронель-Богадо). Діяльність української громади, яка користується повагою та авторитетом в парагвайському суспільстві, є потужним механізмом збереження та популяризації української культури в Парагваї.
Надзвичайно важливою подією для закордонних українців провінції Ітапуа у 2018 році став візит ректора Автономного університету м. Енкарнасьйон Н.Черанюк до м. Львів у листопаді 2018 року, у ході якого було підписано угоду між парагвайським університетом та Львівським національним університетом ім. І.Франка про співпрацю між навчальними закладами, основною метою якої є налагодження наукової, педагогічної та культурної взаємодії між університетами, академічна мобільність, а також реалізація конкретних ініціатив, спрямованих на розвиток україністики у Парагваї.
Значний розголос серед парагвайської аудиторії отримав візит до м. Асунсьйон українського колективу «Two Violins Band» (жовтень 2018 року), частково профінансований Посольством та Почесним консульством України в Республіці Парагвай, задля представлення джазової програми українських народних пісень «JazzUA» на міжнародному музичному фестивалі «ASUJAZZ» (вперше забезпечено участь українського музичного гурту в парагвайському культурному заході міжнародного рівня). Цей масштабний захід дозволив представити широкому загалу культурний потенціал нашої держави, закріпити їхнє сприйняття України як сучасної європейської країни, що має високоякісний культурний продукт, здатний конкурувати на міжнародному ринку.
Одним з пріоритетних напрямків культурно-гуманітарного співробітництва України та Парагваю протягом кількох попередніх років був комплекс заходів пов’язаних з тематикою Голодомору 1932 – 1933 рр. в Україні. Завдяки проведеній Посольством роботі на цьому напрямку було досягнуто значних успіхів, зокрема 25 жовтня 2007 р. Сенат Національного конгресу Парагваю (другої після Перу країни Південної Америки) ухвалив Декларацію № 43, відповідно до якої, Голодомор в Україні визнано геноцидом. Окрім того, Парагвай став співавтором проекту резолюції «Вшанування жертв Голодомору в Україні», ухваленої в 2007 р. на 34-ій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО.
За активної участі української громади протягом 2008-2018 рр. в Парагваї регулярно проведяться масштабні урочисті заходи, присвячені відзначенню роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні.