22 січня 2016 року відзначається День Соборності України.
97 років тому на Софіївській площі у Києві було ухвалено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, який ознаменував об’єднання двох розділених віками частин українського народу. Цього дня також прийнято згадувати іншу історичну подію, яка відбулась на рік раніше – 22 січня 1918 р. – ухвалення Українською Центральною Радою IV Універсалу, яким проголошувалася незалежність Української Народної Республіки.
Ця дата має особливе історичне значення для України та всього українського народу, оскільки уособлює прагнення українців до об’єднаності, цілісності та неподільності. Ідея соборності України бере свій початок з давніх часів. Протягом віків її втілення було метою політичної діяльності українських гетьманів – Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Петра Дорошенка, Пилипа Орлика. Її втіленню передувала багаторічна боротьба українців за територіальну цілісність і державний суверенітет України.
Акт Злуки був глибоко детермінований історично та спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їхньої динамічної самоідентифікації, становлення політичної нації. Акт Злуки надав завершеної форми самостійній українській державі, сприяв подоланню рудиментів федералізму в національній свідомості.
Згідно з Указом Президента України від 21 січня 1999 року «Про День соборності України» це свято встановлено «…враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…».
Сьогодні відзначення Дня Соборності в Україні, ушанування творців Акта Злуки – це не тільки суспільна потреба, а й наш моральний обов’язок берегти світлу пам’ять незліченних жертв, принесених українським народом на вівтар незалежності, соборності, державності.
Шановні українці, 22 січня – це день, який має велике історичне значення. Сьогодні Україна, як і століття тому, продовжує боротися за справжню, а не вдавану, незалежність проти зоівнішнього ворога, який, як і сто років тому, намагається розколоти нашу країну, поставити під сумнів саме існування України як суверенної соборної держави. І від кожного з нас залежить благополуччя та процвітання нашої Батьківшини!
З Днем Соборності, Україно!