• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Español
Прес-реліз Посольства України в Аргентинській Республіці з нагоди 18-ї річниці Конституції України
Опубліковано 27 червня 2014 року о 20:45

28 червня в Україні відзначається державне свято – День Конституції України.

Цього дня, 18 років тому, Верховна Рада України прийняла Основний закон – першу Конституцію новітньої незалежної Української держави.

З прийняттям Конституції було закріплено правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність. Конституція врахувала історичний досвід українського народу та кращі світові традиції.

Яскраву сторінку в історію світових конституційних пошуків вписав Пилип Орлик, якого у ХVIII ст. було обрано гетьманом України в еміграції. «Пакти і Конституції законів і вольностей Війська Запорізького» (1710 рік) вважаються першою Конституцією Української держави. Загалом Конституція Пилипа Орлика була співзвучна тогочасним тенденціям розвитку європейської політичної думки (зокрема в утвердженні незалежності церкви від світської влади), а в деяких аспектах навіть випереджала європейську політичну теорію та практику, надавши перевагу принципам конституціоналізму над панівною тоді в Європі ідеєю державного абсолютизму і примусу до злагоди.

Наступним, не менш важливим, етапом державотворчого процесу стало прийняття Центральною Радою 29 квітня 1918 року Основного Закону Української Народної Республіки під назвою «Статут про державний устрій, права і вільності УНР», а також схвалення Західноукраїнською Республікою 13 листопада того самого року Тимчасового Основного Закону. Однак трагічні події тодішньої епохи завадили втіленню в життя положень цих документів.

Необхідно відзначити, що Конституція УНР ґрунтувалась на демократичних стандартах, які сьогодні визнаються міжнародною спільнотою як фундаментальні принципи державотворення. Документ закріплював народний суверенітет як основне джерело державної влади, неподільність території, культурні права національних меншин, важлива роль відводилася місцевому самоврядуванню та принципу розподілу влади. Важливо підкреслити, що Конституція визначала рівність всіх громадян, незалежно від віку, віри, раси та статі, закріплюючи основні права та свободи людини, скасовувалась смертна кара.

Враховуючи таку багату конституційну спадщину, робота над створенням Основного Закону нашої держави розпочалася відразу після проголошення її незалежності в 1991 році із залученням найкращих світових експертів та вітчизняних фахівців та завершилась схваленням Верховною Радою в червні 1996 року Конституції України.

Довгий і складний шлях політичного самовизначення засвідчив невмирущу волю українців мати свою державність, бути суверенним серед інших вільних народів Європи і світу.

Показовим є те, що Конституція України 1996 року, крім закріплення ключових принципів державності, демократії та основних прав і свобод людини, визначає зовнішньополітичну діяльність України як таку, що спрямована на забезпечення її національних інтересів і безпеки шляхом підтримання мирного та взаємовигідного співробітництва з членами міжнародного співтовариства на основі загальновизнаних принципів і норм міжнародного права.

Прийняття Основного Закону стало точкою відліку нової епохи в історії нашої держави, що забезпечило стабілізацію суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації в країні.

Однак, розвиток української державності продемонстрував необхідність подальшого вдосконалення Основного Закону нашої держави.

Сьогодні конституційна реформа займає пріоритетне місце у всеосяжному процесі реформування в Україні, започаткованому Президентом України Петром Порошенком, що має на меті забезпечити відповідність модернізаційних процесів у суспільному житті українців європейським стандартам і цінностям.

Вдосконалення Основного Закону відбуватиметься виключно в правовому полі чинної Конституції, на принципах транспарентності, загальнодоступності, демократичності та деполітизації.

Забезпечення надійного захисту прав людини та її основних свобод, формування збалансованої системи представницької демократії європейського зразка, зміцнення парламентаризму, побудова ефективної системи стримувань і противаг, створення дієвих механізмів «прямої демократії» – це основна мета конституційного реформування в Україні.

27 червня 2014 року

Посольство України в Аргентинській Республіці

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux