Посольство України в Аргентинській Республіці

, Київ 01:04

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Парагваєм

На сьогодні міждержавні угоди про співробітництво в культурно-гуманітарній сфері між Україною і Парагваєм відсутні. Проте, на регіональному рівні у червні 2004 р. були підписані Меморандум про співробітництво між Волинською областю та департаментом Ітапуа і Меморандум про співробітництво між м. Луцьк та адміністративним центром провінції Ітапуа м. Енкарнасьйон.

У цілому двостороннє культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Парагваєм має сприятливе підґрунтя для плідного розвитку, враховуючи наявність в Парагваї чисельної української громади (близько 12-и тисяч етнічних українців), а також інтерес, який парагвайське суспільство виявляє до України, її історії, традицій та культури. Проте, низка об’єктивних чинників, зокрема географічна віддаленість двох держав та обмеженість матеріального і фінансового сприяння з боку державних культурно-освітніх установ обох сторін стримують налагодження повноцінного двостороннього співробітництва у культурно-гуманітарній сфері.

В цих умовах, головним механізмом культурного обміну є культурно-просвітницькі заходи, які проводить українська діаспора в Парагваї за організаційного та матеріально-фінансового сприяння Почесного консула України в Республіці Парагвай Андреса Троцюка. За оцінкою Почесного консульства України в Республіці Парагвай, на сьогодні у Парагваї проживають близько 10-12 тисяч етнічних українців, які здебільшого є нащадками українських іммігрантів.

У департаменті Ітапуа, своєрідній столиці парагвайського українства, діють 4 філії українського культурного товариства «Просвіта» (міста Енкарнасьйон, Санто-Домінго, Кармен-дель-Парана та Уру-Сапукай), 7 українських православних церков (з них 6 – УАПЦ та 1 – УПЦ КП) і 10 українських греко-католицьких церков, Братство Св. Юрія (об’єднує українські православні церкви), а також Українське Євангельсько-баптистське об’єднання. Етнічні українці присутні також в Асоціації іммігрантів та нащадків слов’ян Парагваю у місті Коронель-Богадо, яка, крім української, об’єднує ще вісім слов’янських громад.

При українських церквах та культурно-просвітницьких організаціях діють суботні школи українознавства, періодично організовуються фестивалі та танцювальні конкурси, щорічно відзначаються річниці незалежності України, Шевченківські дні, річниці Голодомору 1932 – 1933 років в Україні, проводяться культурні заходи з нагоди інших важливих дат української історії, збори громади у місті Енкарнасьйон біля пам’ятника Тарасу Шевченку (встановлений у 1976 р. в Українському сквері на центральній площі «Пласа де Армас») та Меморіального знаку пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні (встановлений у 2008 р.). Переважно з ініціативи українських церков регулярно виходять в ефір українські радіопередачі соціально-культурної та релігійної тематики, за сприяння Почесного консульства в загальнонаціональних ЗМІ публікуються статті про Україну та життя української громади в Парагваї.

Окрім того, практично в кожній місцевості департаменту Ітапуа, де проживають етнічні українці, функціонують колективи українського народного танцю, які користуються великою популярністю серед молоді українського походження. Серед них – професійна школа танцювального мистецтва, академія «Дана Естудіо Бальєт», танцювальні колективи «Веселка» (м. Кармен-дель-Парана) та «Вітерець» (м. Енкарнасьйон), муніципальна школа танцю м. Фрам та ансамбль «Колос», танцювальний колектив «Калина» (м. Капітан-Міранда) і танцювальна група при Об’єднанні емігрантів та осіб слов’янського походження (м. Коронель-Богадо). Діяльність української громади, яка користується повагою та авторитетом в парагвайському суспільстві, є потужним механізмом збереження та популяризації української культури в Парагваї.

Одним з пріоритетних напрямків культурно-гуманітарного співробітництва України та Парагваю протягом кількох попередніх років був комплекс заходів пов’язаних з тематикою Голодомору 1932 – 1933 рр. в Україні. Завдяки проведеній Посольством роботі на цьому напрямку було досягнуто значних успіхів, зокрема 25 жовтня 2007 р. Сенат Національного конгресу Парагваю (другої після Перу країни Південної Америки) ухвалив Декларацію № 43, відповідно до якої, Голодомор в Україні визнано геноцидом. Окрім того, Парагвай став співавтором проекту резолюції «Вшанування жертв Голодомору в Україні», ухваленої в 2007 р. на 34-ій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО.

У 2008 році в Парагваї в рамках міжнародної акції «Незгасима свічка» були проведені масштабні урочисті заходи, присвячені відзначенню 75-ї річниці Голодомору в Україні 1932-1933 років. За сприяння Посольства, в м. Енкарнасьйон (департамент Ітапуа), з участю парламентарів Національного Конгресу Парагваю, представників місцевої влади та української громади міста було проведено церемонію вітання символічного Смолоскипу на парагвайській землі та відкриття Меморіального знаку пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні, встановленого за фінансового сприяння Почесного консульства України в Парагваї.

Наприкінці грудня 2008 року в рамках заходів з відзначення 60-ї річниці проголошення Загальної декларації з прав людини у будівлі Верховного Суду Парагваю було розміщено фотовиставку, присвячену вшануванню пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні.

Сприятливим чинником для збільшення взаємних туропотоків стало набрання чинності 28 травня 2009 року Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Парагвай про скасування віз.

У червні 2008 р. дитяча делегація з Парагваю взяла участь у Міжнародному дитячому фестивалі «Змінимо світ на краще», який проходив в МДЦ «Артек». У 2011 році планується продовжити роботу щодо залучення до участі у цьогорічному фестивалі дітей з Парагваю.

У грудні 2010 р. в Парагваї за безпосереднього сприяння Посольства відбулися зйомки телевізійного проекту «Наші за кордоном» українського телеканалу «Інтер», у якому взяли участь видатні представники різних «хвиль» української імміграції та їх нащадки.

У травні 2011 року українськагромада в Парагваї взяла активну участь у загальнонаціональних заходах з відзначення Двохсотліття Республіки Парагвай. Зокрема, представники українства Парагваю у національних костюмах та з національною символікою були гідно представлені у великому Параді національних громад, який відбувся у парагвайській столиці місті Асунсьйон.