Посольство України в Аргентинській Республіці

, Київ 11:34

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Парагваєм

На сьогодні міждержавні угоди про співробітництво в культурно-гуманітарній сфері між Україною і Парагваєм відсутні. Проте, на регіональному рівні у червні 2004 р. були підписані Меморандум про співробітництво між Волинською областю та департаментом Ітапуа і Меморандум про співробітництво між м. Луцьк та адміністративним центром провінції Ітапуа м. Енкарнасьйон.

У цілому двостороннє культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Парагваєм має сприятливе підґрунтя для плідного розвитку, враховуючи наявність в Парагваї чисельної української громади (близько 12-15 тисяч етнічних українців), а також інтерес, який парагвайське суспільство виявляє до України, її історії, традицій та культури.

Головними сферами зайнятості українців у Парагваї традиційно є харчова промисловість, сільське господарство, скотарство, торгівля, фінанси, викладацька діяльність. Перші українські емігранти, які прибули до Парагваю, були здебільшого православними. Православ’я переважає і на сьогодні, проте серед етнічних українців також є греко-католики та євангелісти.

В цих умовах, головним механізмом культурного обміну є культурно-просвітницькі заходи, які проводить українська діаспора в Парагваї за організаційного та матеріально-фінансового сприяння Почесного консула України в Республіці Парагвай Андреса Троцюка. 

У департаменті Ітапуа, своєрідній столиці парагвайського українства, діють 4 філії українського культурного товариства «Просвіта» (міста Енкарнасьйон, Санто-Домінго, Кармен-дель-Парана та Уру-Сапукай), 7 українських православних церков (з них 6 – УАПЦ та 1 – УПЦ КП) і 10 українських греко-католицьких церков, Братство Св. Юрія (об’єднує українські православні церкви), а також Українське Євангельсько-баптистське об’єднання. Етнічні українці присутні також в Асоціації іммігрантів та нащадків слов’ян Парагваю у місті Коронель-Богадо, яка, крім української, об’єднує ще вісім слов’янських громад.

При українських церквах та культурно-просвітницьких організаціях діють суботні школи українознавства, періодично організовуються фестивалі та танцювальні конкурси, щорічно відзначаються річниці незалежності України, Шевченківські дні, річниці Голодомору 1932 – 1933 років в Україні, проводяться культурні заходи з нагоди інших важливих дат української історії, збори громади у місті Енкарнасьйон біля пам’ятника Тарасу Шевченку (встановлений у 1976 р. в Українському сквері на центральній площі «Пласа де Армас») та Меморіального знаку пам’яті жертв Голодомору 1932 – 1933 років в Україні (встановлений у 2008 р.). Переважно з ініціативи українських церков регулярно виходять в ефір українські радіопередачі соціально-культурної та релігійної тематики, за сприяння Почесного консульства в загальнонаціональних ЗМІ публікуються статті про Україну та життя української громади в Парагваї.

Окрім того, практично в кожній місцевості департаменту Ітапуа, де проживають етнічні українці, функціонують колективи українського народного танцю, які користуються великою популярністю серед молоді українського походження. Серед них – професійна школа танцювального мистецтва, академія «Дана Естудіо Бальєт», танцювальні колективи «Веселка» (м. Кармен-дель-Парана), «Весна» (м. Капітан-Міранда), «Сонячник» (м. Санто-Домінго) та «Вітерець» (м. Енкарнасьйон), муніципальна школа танцю м. Фрам та ансамбль «Колос», танцювальний колектив «Калина» (м. Капітан-Міранда) і танцювальна група при Об’єднанні емігрантів та осіб слов’янського походження (м. Коронель-Богадо). Діяльність української громади, яка користується повагою та авторитетом в парагвайському суспільстві, є потужним механізмом збереження та популяризації української культури в Парагваї.

Одним з пріоритетних напрямків культурно-гуманітарного співробітництва України та Парагваю протягом кількох попередніх років був комплекс заходів пов’язаних з тематикою Голодомору 1932 – 1933 рр. в Україні. Завдяки проведеній Посольством роботі на цьому напрямку було досягнуто значних успіхів, зокрема 25 жовтня 2007 р. Сенат Національного конгресу Парагваю (другої після Перу країни Південної Америки) ухвалив Декларацію № 43, відповідно до якої, Голодомор в Україні визнано геноцидом. Окрім того, Парагвай став співавтором проекту резолюції «Вшанування жертв Голодомору в Україні», ухваленої в 2007 р. на 34-ій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО.

За активної участі української громади протягом 2008-2017 рр. в Парагваї регулярно проведяться масштабні урочисті заходи, присвячені відзначенню роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні.