Посольство України в Аргентинській Республіці

, Київ 14:53

Політичні відносини між Україною та Чилі

Чилі визнала незалежність України 9 січня 1992 р., дипломатичні відносини між двома країнами встановлені 28 січня 1992 року.

З 1995 р. Посол України в Аргентинській Республіці є акредитованим в якості Посла України в Республіці Чилі за сумісництвом. У 1997 р. в Києві розпочало діяльність Почесне консульство Чилі, а у 1998 р. Україна призначила Почесного консула в Сантьяго (з липня 2007 р. – Віце-президент Національної палати торгівлі, послуг і туризму А.Тієрманн).

Перший офіційний політичний контакт на високому рівні відбувся у січні 1995 р., коли Чилі відвідав Спеціальний посланник Президента України, Перший заступник міністра закордонних справ Б.І.Тарасюк.

Особливе значення для розвитку українсько-чилійського співробітництва мав офіційний візит до Республіки Чилі у жовтні 1995 р. Президента України, в ході якого було визначено основні напрямки двосторонньої співпраці, закладено основи для розвитку українсько-чилійських відносин у різних сферах, підписано перші двосторонні документи.

Підтвердженням взаємного прагнення до розвитку двостороннього політичного діалогу став обмін візитами керівників зовнішньополітичних відомств двох країн. В березні 1997 р. офіційний візит в Україну здійснив Міністр закордонних справ Чилі Х.М.Інсульса. У травні 1999 р. відбувся візит до Чилі міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка.

У серпні 2001 р. в Україні у святкуванні 10-річчя Незалежності брала участь чилійська офіційна делегація на чолі із Спеціальним посланником Президента, Першим заступником міністра закордонних справ Е.Муньосом.

За активного сприяння Чилі, яка протягом 2001 р. головувала у Групі Ріо, було започатковано діалог України з цим впливовим регіональним форумом: у листопаді 2001р. в ході роботи 56-ої сесії ГА ООН в Нью-Йорку відбулася зустріч Міністра закордонних справ України з керівниками зовнішньополітичних відомств „Трійки” країн Групи Ріо.

У березні 2002 р. заступник міністра закордонних справ України О.О.Чалий, в ранзі Спеціального посланника Президента України, взяв участь у церемонії вступу на посаду Президента Чилі Р. Лагоса.

У 1998 та 2002 рр. в Сантьяго відбулися два перших раунди двосторонніх політичних консультацій, проведення яких передбачено відповідним протоколом 1995 р.

В квітні 2005 р. Міністр закордонних справ України Б.І.Тарасюк перебував в Сантьяго з робочим візитом в рамках участі в ІІІ-й Міністерській конференції Спільноти демократій.

В рамках участі в офіційних заходах з нагоди вступу на посаду Президента Чилі М.Бачелет (м.Сантьяго, березень 2006 р.) були проведені зустрічі Спецпредставника Президента України, заступника Міністра закордонних справ В.Д.Хандогія з новообраною главою держави та міністром закордонних справ А.Фокслі.

У листопаді 2006 р., під час візиту до Чилі з нагоди участі у засіданні Ради Соціалістичного інтернаціоналу, Голова Комітету у закордонних справах Верховної Ради України В.Я. Шибко провів зустріч з Головою Палати депутатів Національного конгресу Чилі А. Леалем.

В червні 2007 р. в Панамі, під час проведення 37-ї сесії Генеральної Асамблеї Організації Американських Держав, відбулась зустріч Посла України в США О.В.Шамшура з постійним представником Чилі при ОАД П.Ойарсе.

В рамках участі української делегації на чолі з Першим заступником Міністра промислової політики В.О. Немилостівим в авіаційно-космічному салоні „ФІДАЕ-2008” (31 березня – 6 квітня 2008 р.) відбулися зустрічі із заступником міністра оборони Чилі Г. Піно, заступником командувача ВПС Чилі, Головою Чилійського космічного агентства (ЧКА) Р. Менесесом, зустрічі Посла О.М. Никоненка з Головою Сенату Національного Конгресу Чилі А. Сальдіваром та першим заступником МЗС А. Ван Клавереном.

Під час 38-ї сесії ГА ОАД (1-3 червня 2008 р., м. Медельїн) відбулася зустріч Постійного представника України при ОАД, Посла України в США О.В. Шамшура з Директором департаменту з питань багатосторонньої політики МЗС Чилі Е. Гальвесом.

22 квітня 2009 р. відбулися зустрічі Посла України в Аргентинській Республіці О.С.Тараненка з Президентом Чилі М. Бачелет та Міністром закордонних справ М. Фернандесом з нагоди вручення вірчих грамот.

11 березня 2010 р. Спеціальний представник Президента України, Посол України О.С.Тараненко взяв участь у церемонії інаугурації новообраного Президента Чилі Себастьяна Піньєри та мав з ним коротку протокольну бесіду.

12 березня 2010 р. Посол України О.С.Тараненко мав окрему зустріч з заступником держсекретаря, першим заступником Міністра закордонних справ Чилі Фернандо Шмідтом.

У зв’язку із успішним завершеннямрятувальної операції з підйому на поверхню всіх гірників на чилійській шахті „Сан Хосе”, що отримала широкий міжнародний резонанс, 14 жовтня 2010 р. Президент України В.Ф.Янукович надіслав вітальний лист на адресу Президента Чилі С.Піньєри.

6 – 7 червня 2011 року у столиці Республіки Чилі місті Сантьяго відбулося перше засідання Урядової українсько-чилійської комісії з питань торговельно-економічного співробітництва. Українську урядову делегацію очолив Заступник Міністра промислової політики України Сергій Біленький, чилійську – Генеральний директор з питань міжнародних економічних відносин Міністерства закордонних справ Чилі Хорхе Бунстер. З української сторони у засіданні комісії також взяли участь Заступник Міністра промислової політики України Віталій Кравченко, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Аргентині і в Республіці Чилі (за сумісництвом) Олександр Тараненко.

В рамках заходу відбулась протокольна зустріч української делегації з тимчасово виконуючим обов’язки Міністра закордонних справ Чилі Фернандо Шмідтом. В ході бесіди було обговорено різні політичні та економічні аспекти порядку денного двосторонніх відносин, при цьому сторони погодились з думкою щодо необхідності розвитку торгівельного співробітництва між двома країнами та інтенсифікації українсько-чилійських відносин.

23 червня 2011 року у ході роботи ХХХІV Консультативної Наради з Договору про Антарктику, що проходив в аргентинській столиці м. Буенос-Айрес, Глава української делегації,Надзвичайний і Повноважний Посол України в Аргентинській Республіці Олександр Тараненкопровів зустріч з Міністром закордонних справ Чилі Альфредо Морено, який також взяв участь у цьому форумі. Сторони обговорили окремі аспекти двостороннього співробітництва України з Чилі.

26 вересня 2011 р. під час зустрічі Міністра закордонних справ України К.Грищенка з Міністром закордонних справ Республіки Чилі А.Морено у рамках 66-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку було висловлено задоволення рівнем двостороннього співробітництва.

Серед практичних аспектів порядку денного двосторонніх взаємин особливий наголос було зроблено на посиленні торговельно-економічного діалогу, який отримав імпульс після нещодавно проведеного у Сантьяго установчого засідання Міжурядової українсько-чилійської комісії з питань торговельно-економічного співробітництва; розвитку їх договірно-правової бази.

Сторони висловили задоволення співробітництвом у рамках міжнародних організацій та підтвердили раніше досягнуті домовленості щодо взаємної підтримки кандидатур на виборах до органів Організації Об’єднаних Націй.

Липень 2012 року