Посольство України в Аргентинській Республіці

, Київ 14:50

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Чилі

Українсько-чилійську договірно-правову базу у сфері культурно-гуманітарного співробітництва складають міжурядова угода про співробітництво в галузі культури, освіти, науки (набула чинності 1 листопада 1997 р.), а також Угода про відносини дружби та співробітництво між містами Київ і Сантьяго (05.08.1998), Меморандум про поглиблення відносин від 08.09.2000, Договір про дружбу і співробітництво між містами Одеса і Вальпараїсо (21.06.2004).

У сфері міжуніверситетської співпраці у 2008 році було підписано угоду про співпрацю між Відкритим міжнародним університетом розвитку людини «Україна» м. Київ та Столичним технологічним університетом Сантьяго.

30 травня 2013 року в м. Київ у ході двосторонніх українсько-чилійських політичних консультацій відбулося підписання Меморандуму про взаєморозуміння щодо співробітництва між Дипломатичною академією України при МЗС України та Дипломатичною академією «Андрес Бейо» МЗС Республіки Чилі.

На сьогодні українсько-чилійське культурно-гуманітарне співробітництво має обмежений характер, зважаючи на географічну віддаленість та нечисленність вихідців з України і етнічних українців, які проживають в Чилі. Проте, у квітні 2009 р. за сприяння Університету ім. Андреса Бельйо Чилі відвідав з гастролями відомий на світовому рівні український піаніст-віртуоз Віталій Писаренко. У травні 2010 р. відомий український скрипаль, переможець багатьох міжнародних конкурсів Дмитро Ткаченко взяв участь у якості соліста у четвертому концерті офіційного сезону Чилійського симфонічного оркестру, що отримало широкий позитивний розголос у місцевий пресі.

Позитивний результат мало цільове поширення Посольством інформації про ІІ Київський міжнародний кінофестиваль, який відбувся у травні-червні 2010 р. – у конкурсній програмі фестивалю взяла участь кінокартина «Залишені» чилійського режисера Д. Контрераса, подорож якого до України також отримала позитивний відгук у місцевій пресі.

Потенційно сприятливим фактором розвитку чилійсько-українського культурно-гуманітарного співробітництва є діяльність Почесного консульства України в Чилі. Так, у 2008 році за сприяння Почесного консульства України в Чилі, було організовано проведення в Сантьяго присвяченої відзначенню 75-ї річниці Голодомору 1932 – 1933 років в Україні міжнародної акції «Незгасима свічка». В рамках акції в центральному кафедральному соборі чилійської столиці було організовано поминальне богослужіння, в престижному Міжнародному університеті «СЕК» проведено тематичну конференцію, а на центральній площі столиці розміщено експозицію плакатів «Страта голодом: невідомий геноцид українського народу». Зазначені заходи викликали жвавий інтерес мешканців та гостей столиці. Окрім того, за ініціативи Почесного консула України в Чилі в 2009 році було створено інформаційний іспаномовний веб-сайт української громади в Чилі «Ucrania.cl».

Важливою подією міждержавного рівня стало проведення в Україні у вересні 2010 року першого в історії товариського матчу між збірними командами з футболу України та Чилі. У зв’язку з цим, Україну відвідала чисельна група журналістів провідних чилійських ЗМІ. Проведення зазначеного заходу спричинило появу значної кількості публікацій про Україну у чилійських, аргентинських, парагвайських та уругвайських ЗМІ.

Натомість, у жовтні 2010 року Чилі відвідала знімальна група провідного вітчизняного телевізійного каналу «Інтер» у зв’язку з резонансною рятувальною операцією на шахті Сан-Хосе.

У лютому 2011 року вітчизняна група «АРМІЯ» вперше представила Україну на престижному Міжнародному музичному фестивалі у чилійському місті Вінья-дель-Мар.

У червні 2011 року Посольством було надано інформаційно-консультативне сприяння організаторам виставки творів відомої чилійської художниці українського походження Дінори Дудчицької, проведення якої відбулося у 2012 році.

З 10 до 14 липня 2013 року в м. Донецьк відбувся чемпіонат світу з легкої атлетики серед юнаків. Участь у цьому чемпіонаті взяла делегація збірної команди Чилі.

5 та 6 жовтня 2013 року в м. Вальпараїсо виступав український театр пластичної комедії «Мімікрічі». Спектакль під назвою «Паперова війна» викликав неабиякий інтерес серед чилійців.

22 травня 2014 року було засновано Чилійсько-українську інтеграційну палату. Ініціаторами заснування Палати стали чілійські бізнесмени та українці, які проживають у Чилі. Головною метою Палати є налагодження співробітництва, економічних і культурно-освітніх зв’язків між Україною та Чилі шляхом сприяння інформаційному обмінові та розкриттю можливостей співпраці у сферах торгівлі, культури, освіти та спорту. Палата є координаційним майданчиком не лише для обговорення та аналізу проблем і перешкод двосторонньої інтеграції, а й для знаходження ефективних рішень. Чилійсько-українська інтеграційна палата сприяє створенню та укріпленню позитивного іміджу України в Чилі.