Посольство України в Аргентинській Республіці

, Київ 14:53

Політичні відносини між Україною та Аргентиною

Історія двосторонніх відносин

Лютий 1921 р. – Аргентина, єдина серед країн Латинської Америки, визнала Українську Народну Республіку і встановила з нею дипломатичні відносини.

5 грудня 1991 р. – Аргентинська Республіка першою серед країн Латинської Америки визнала незалежність України

6 січня 1992 року. – Аргентинська Республіка першою в регіоні встановила з Україною дипломатичні відносини.

Березень 1993 р. – в Аргентині було відкрито Посольство України

Травень 1993 р. – в Україні було відкрито Посольство Аргентини.

1993 р. – аргентинські законодавці прийняли заяву на підтримку українського територіального статусу м.Севастополь,

Січень 1995 р. – візит до Аргентини Першого заступника міністра закордонних справ України Б.Тарасюка. Підписання Протоколу про консультації між МЗС України та Аргентини.

Жовтень 1995 р. - державний візит до Аргентини Президента України.

1996 р. – аргентинські законодавці ухвалили резолюцію із закликом до світової спільноти надати допомогу Україні у подоланні наслідків аварії на ЧАЕС.

Жовтень 1996 р. - офіційний візит в Україну Міністра закордонних справ Аргентини Г.Ді Телли.

Серпень 1997 р. - проведення у Буенос-Айресі політичних консультацій на рівні міністрів закордонних справ.

1997 р. – прийнято рішення про відзначення 100-річчя українських першопоселень в Аргентині на загальнонаціональному рівні.

Червень 1998 р. – візит в Україну Президента Аргентини К.Менема. Підписання Договору про дружні відносини і співробітництво між двома країнами.

Квітень 1999 р. - офіційний візит в Аргентину Міністра закордонних справ України Б.Тарасюка.

Грудень 1999 р. – візит Віце-прем'єр-міністр України В.П.Семиноженка в Аргентину. Участь в інавгураційних заходах новообраного президента Аргентини Ф.де ла Руа.

Червень 2000 р. – зустріч Глави зовнішньополітичного відомства України Б.І.Тарасюка з Міністром закордонних справ Аргентини А.Гіаваріні під час міжнародної конференції «Спільноти демократій» (м.Варшава).

Вересень 2000 р. – зустріч Президента України Л.Д.Кучми з Президентом Аргентини Ф.де ла Руа в ході роботи 55-ї сесії ГА ООН.

2001 р. – ухвалена спеціальна резолюція законодавчого органу Аргентини з нагоди 10-ої річниці Незалежності України.

Вересень 2001 р. – зустріч Міністра закордонних справ України А.М.Зленка зі своїм аргентинським колегою А.Гіаваріні під час роботи 56-ї сесії ГА ООН.

Березень 2002 р. – візит до Аргентини Державного секретаря МЗС України Ю.А.Сергєєва. Черговий раунд двосторонніх політичних консультацій.

2002 р. створення у Верховній Раді України першої депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з Аргентинською Республікою

2003 р.– декларація Сенату Аргентини про засудження голодомору в Україні.

Вересень 2004 р. – в Нью-Йорку в ході 59-ї сесії ГА ООН відбулась зустріч Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка з Державним секретарем МЗС Аргентини Х.Тайаною.

2005 р. – заява щодо підтримки міжнародного співробітництва у подоланні наслідків аварії на ЧАЕС.

Вересень 2005 р. – у Нью-Йорку за головування Аргентини в Групі Ріо відбулася зустріч МЗС у форматі Україна – «Трійка» Групи Ріо. Аргентинську сторону на зустрічі представляв держсекретар МЗС Х.Таяна.

Березень 2006 р. – двосторонні політичні консультацій на рівні перших заступників міністрів закордонних справ (делегацію України очолив В.Д.Хандогій).

Жовтень 2006 р. – офіційний візит в Україну Міністра закордонних справ Аргентини Х.Таяни.

Жовтень 2006 р. – відновлено діяльність Групи міжпарламентських зв’язків в Національному конгресі Аргентини.

Жовтень 2006 р. – П’яте засідання Міжурядової українсько-аргентинської комісії з питань торговельно-економічного співробітництва (м.Буенос-Айрес).

Жовтень 2006 р. – візит в Україну Міністра оборони Аргентини Н.Гарре.

2007 р. – резолюція Палати депутатів Аргентини про засудження голодомору в Україні.

Червень 2008 р. – в Києві відбулися політичні консультації на рівні перших заступників міністрів закордонних справ (делегацію України очолив В.Д.Хандогій, Аргентини – В.Тачетті).

Квітень 2009 р. – участь Директора Другого територіального департаменту МЗС України І.О.Грушка у Міністерському засіданні координаційного бюро Руху Неприєднання у статусі Посла, спеціального представника МЗС України.

Жовтень 2009 р. – участь делегації НАК Нафтогаз України на чолі з заступником Голови правління В.П.Чупрун у XXIV-у Всесвітньому газовому конгресі (м.Буенос-Айрес).

Жовтень 2009 р. – участь делегації на чолі з Головою Держкомлісгоспу України М.М.Тимошенко у ХІІІ-у Світовому конгресі з питань лісового господарства (м.Буенос-Айрес).

Листопад 2010 р. – робочий візит заступника Міністра закордонних справ України Олександра Горіна в Аргентину з метою участі у засіданні повноважних представників з питань ядерної безпеки країн-учасниць Вашингтонському Саміту з питань ядерної безпеки. У рамках візиту були проведені робочі консультації О. Горіна з Державним секретарем, Першим заступником Міністра закордонних справ Аргентини Альберто Педро Д’Алотто.

18 – 20 квітня 2011 року – офіційний візит в Україну Міністра закордонних справ, зовнішньої торгівлі та віросповідань Аргентинської Республіки Ектора Маркоса Тімермана.

Політичне співробітництво. Зустрічі, візити

Аргентинська Республіка першою серед країн Латинської Америки визнала незалежність України – 5 грудня 1991 р. і першою в регіоні встановила з нею дипломатичні відносини – 6 січня 1992 року. У березні 1993 р. в Аргентині було відкрито Посольство України, а в травні 1993 року – Посольство Аргентини в Україні. Втім, стосунки між двома країнами мають більш давні традиції: у лютому 1921 р. Аргентина, єдина серед країн Латинської Америки, визнала Українську Народну Республіку і встановила з нею дипломатичні відносини.

Українська діаспора в Аргентині налічує близько 300 тис. етнічних українців та їх нащадків. Основна частина етнічних українців мешкає у столиці і провінції Буенос-Айрес (більше 100 тис.) та провінції Місьйонес (близько 130 тис.). Місцями компактного проживання є також провінції Чако (30 тис.), Кордоба (15 тис.), Мендоса (10 тис.), Формоса (6 тис.), Ріо-Негро (3 тис.) та Коррієнтес (3 тис.).

Першим офіційним контактом високого рівня між двома країнами став візит до Аргентини Першого заступника Міністра закордонних справ України Б. Тарасюка у січні 1995 р., під час якого був підписаний Протокол про консультації між МЗС України та Аргентини.
Особливе значення для розвитку українсько-аргентинських відносин мав державний візит до Аргентини у жовтні 1995 р. Президента України, в ході якого було закладено підґрунтя для розвитку політичного діалогу, договірно-правової бази відносин між двома країнами, визначено основні напрямки співпраці як на двосторонньому рівні, так і на міжнародній арені.

У жовтні 1996 року відбувся візит в Україну Міністра закордонних справ Аргентини Г. Ді Телли.

У 26 серпня 1997 р. в МЗС Аргентини відбулись політичні консультації на рівні міністрів закордонних справ. Українську строну очолив заступник Міністра В.Д.Хандогій, аргентинську – перший заступник Міністра А.Сіснерос.

Додаткового імпульсу двостороннім відносинам надав візит в Україну у червні 1998 р. Президента Аргентини К. Менема, під час якого, зокрема, був підписаний Договір про дружні відносини і співробітництво між двома країнами.

Важливе значення для подальшого розвитку двосторонніх стосунків мав офіційний візит в Аргентину у квітні 1999 р. Міністра закордонних справ України Б.Тарасюка.

У грудні 1999 р. в Аргентині перебував Віце-прем'єр-міністр України В. П. Семиноженко, який взяв участь в інавгураційних заходах новообраного президента Аргентини Ф. Де ла Руа.

У червні 2000 р. під час міжнародної конференції «Спільноти демократій» у м. Варшава глава зовнішньополітичного відомства України Б. І. Тарасюк зустрівся з Міністром закордонних справ Аргентини А. Гіаваріні.

У вересні 2000 р. в ході роботи чергової сесії ГА ООН Президент України мав зустріч з Президентом Аргентини Ф. Де ла Руа.

Під час роботи 56-ї сесії ГА ООН у вересні 2001 р. Міністр закордонних справ України А. М. Зленко зустрівся зі своїм аргентинським колегою А. Гіаваріні.

У березні 2002 р. відбувся візит до Аргентини Державного секретаря МЗС України Ю. А. Сергєєва, в ході якого був проведений черговий раунд двосторонніх політичних консультацій.

У вересні 2004 р. в Нью-Йорку у ході 59-ї сесії ГА ООН відбулась зустріч Міністра закордонних справ України К. І. Грищенка з Державним секретарем МЗС Аргентини Х. Тайаною, у ході якої, серед іншого, було домовлено про візит у 2005 р. в Україну глави зовнішньополітичного відомства Аргентини Р. Бієльси.

У вересні 2005 р. у Нью-Йорку за головування Аргентини в Групі Ріо відбулася зустріч міністрів закордонних справ у форматі «Україна – «Трійка» Групи Ріо». Аргентинську сторону на зустрічі представляв держсекретар МЗС, на сьогодні колишній Міністр закордонних справ, міжнародної торгівлі та культу, Х. Таяна.

У березні 2006 р. в аргентинській столиці відбулися двосторонні політичні консультацій на рівні перших заступників міністрів закордонних справ (делегацію України очолив В. Д. Хандогій).

У жовтні 2006 р. відбувся офіційний візит в Україну Міністра закордонних справ Аргентини Х. Таяни, в ході якого були проведені зустрічі з Президентом України В. А. Ющенком, Прем’єр-міністром В. Ф. Януковичем, Головою Верховної Ради О. О. Морозом та Міністром закордонних справ Б. І. Тарасюком. Главу зовнішньополітичного відомства Аргентини супроводжувала чисельна делегація представників бізнесових кіл, які взяли участь у двосторонньому підприємницькому форумі.

Окрім того, у жовтні 2006 р. у м. Буенос-Айрес пройшло П’яте засідання Міжурядової українсько-аргентинської комісії з питань торговельно-економічного співробітництва, в роботі якого взяла участь делегація представників міністерств та провідних промислових підприємств України на чолі з Міністром промислової політики А. І. Головком.

Наприкінці жовтня 2006 р. був здійснений візит в Україну Міністра оборони Аргентини Н. Гарре з метою, серед іншого, вивчення можливостей придбання літаків марки «Антонов» та відновлення в Аргентині складального виробництва та обслуговування авіаційної техніки із залученням технологій згаданого вітчизняного підприємства.

У червні 2008 р. в Києві відбулися політичні консультації на рівні перших заступників міністрів закордонних справ (делегацію України очолив В. Д. Хандогій, Аргентини – В. Тачетті).

Упродовж 2009 – 2011 рр. відбулися офіційні візити делегації Харківського турбінного заводу (ВАТ «Турбоатом») на чолі з генеральним конструктором О. В. Линником; Міністерства охорони навколишнього природного середовища України з метою участі у 9-й Конференції Сторін Конвенції ООН про боротьбу з опустелюванням; Держкомлісгоспу України з метою участі в ХІІІ Світовому конгресі з питань лісового господарства; НАК Нафтогаз України на чолі з заступником Голови правління В. П. Чупрун з метою участі у XXIV Всесвітньому газовому конгресі; представників української команди-учасниці міжнародного ралі «ДАКАР-2010» і «Дакар-2011»; Перший підприємницький форум Латинська Америка – Україна.

Значення міжпарламентського співробітництва між Україною та Аргентиною важко переоцінити. Національний Конгрес Аргентини завжди займав активну позицію стосовно України, виявляв солідарність з нашою державою. Зокрема, у 1993 р. аргентинські законодавці прийняли заяву на підтримку українського територіального статусу м. Севастополь, у 1996 р. ухвалили резолюцію із закликом до світової спільноти надати допомогу Україні у подоланні наслідків аварії на ЧАЕС, у 1997 р. було прийнято рішення про відзначення 100-річчя українських першопоселень в Аргентині на загальнонаціональному рівні, у 2001 р. ухвалена спеціальна резолюція з нагоди 10-ї річниці незалежності України, у 2003 р. та 2007 р. – декларації Сенату та резолюція Палати депутатів про засудження Голодомору 1932-1933 років в Україні, у 2005 р. – заява щодо підтримки міжнародного співробітництва у подоланні наслідків аварії на ЧАЕС.

Важливе значення для розвитку міжпарламентського співробітництва мало створення у 2002 р. у Верховній Раді України першої депутатської групи з міжпарламентських зв’язків з Аргентинською Республікою, члени якої у 2003 р. здійснили візит до Аргентини (у березні 2008 р. був затверджений новий склад депутатської групи ВРУ з міжпарламентських зв’язків з Аргентиною, яку очолив В. Д. Швець). У жовтні 2006 р. відновлено діяльність Групи міжпарламентських зв’язків з Україною в Національному конгресі Аргентини.

У другій половині 90-х років були започатковані відносини між окремими регіонами двох держав. Відповідні угоди про взаємодію та співробітництво були підписані між Львівською областю і провінцією Кордоба, Тернопільською областю і провінцію Місьйонес, Харківською областю і провінцією Буенос-Айрес, Волинською областю і провінцію Чако, а також між столицями двох держав – Києвом та Буенос-Айресом. У 2007 р. пройшли успішно візити до аргентинських провінцій Тукуман і Сальта, відповідно, делегацій Хмельницької, на чолі з Головою Облради І. В. Гладуняком, та Івано-Франківської, на чолі з Головою Облради І. М. Олійником, областей, під час яких були підписані протоколи про наміри щодо встановлення стосунків побратимства та співробітництва між згаданими регіонами, а також проведені переговори щодо можливих напрямів розвитку торговельно-економічних взаємин; між Прикарпатським національним університетом ім. В. Стефаника та Католицьким університетом провінції Сальта було підписано Угоду про співпрацю.

Україна і Аргентина плідно співпрацюють у міжнародних організаціях. Враховуючи, що Аргентина є активним членом понад 50 міжнародних організацій, двостороння взаємодія на міжнародному рівні залишається важливим елементом усього комплексу українсько-аргентинських відносин. Відзначаючи традиційну практику взаємного обміну підтримками кандидатур до керівних органів міжнародних організацій, слід зазначити, що Аргентина, як правило, надає сприяння міжнародним ініціативам України.

Договірно-правова база українсько-аргентинських відносин становить 44 угоди міждержавного, міжурядового, міжвідомчого, міжрегіонального та міжінституційного характеру, забезпечує необхідне законодавче поле для розбудови практичного двостороннього співробітництва у політичній, торговельно-економічній, науково-технічній та гуманітарній сферах.

18 – 20 квітня 2011 року в Україні з офіційним візитом перебував Міністр закордонних справ, зовнішньої торгівлі та культу Аргентинської Республіки Ектор Маркос Тімерман. У рамках візиту Е. Тімерман зустрівся з Головою Верховної Ради України (ВРУ) В. М. Литвиним, Прем’єр-міністром України М. Я. Азаровим, Міністром закордонних справ України К. І. Грищенком, заступником Міністра закордонних справ України П.А.Клімкіним, а також взяв участь у Київському саміті з питань безпечного та інноваційного використання ядерної енергії. За результатами переговорів Міністри підписали Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Аргентинської Республіки про взаємне визнання документів про вищу освіту та Угоду між Урядом України та Урядом Аргентинської Республіки про скасування віз.

23 червня 2011 року українська делегація на чолі з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Аргентинській Республіці Олександром Тараненком взяла участь у Пленарному засіданні ХХХІV Консультативної Наради з Договору про Антарктику, а також в урочистій церемонії, присвяченій 50-й річниці набрання чинності Договором про Антарктику.

12 липня 2011 року відбулася робоча зустріч Посла України в Аргентині О.С.Тараненка з Головою Комісії у закордонних справах та культу Палати депутатів Аргентини А.Атанасовим. Сторони обговорили питання, які стосуються розвитку міжпарламентського співробітництва України та Аргентини, підготовки до відзначення 20-ї річниці незалежності України, а також інші аспекти взаємодії, що становлять інтерес для двох держав. Посол О.С.Тараненко нагадав, що історично відносини між Україною та Аргентиною розвиваються з кінця XIX сторіччя. А вдячність України Аргентині має серйозні підстави, адже 90-о років тому, Аргентина - єдина з країн Північної та Південної Америки визнала Українську Народну Республіку як вільну та незалежну державу.

26 жовтня 2011 року Президент України В.Ф. Янукович привітав Президента Аргентини К.Фернандес з її переобранням на високій державній посаді. 14 грудня 2011 року Міністр закордонних справ України К.І.Грищенко надіслав свої вітання Міністру зовнішніх зносин та віросповідань Е.М.Тімерману у зв’язку з його призначенням на посаду.

18 січня 2012 року Посол України в Аргентині Олександр Тараненко вручив Державному секретарю з питань зовнішньої політики МЗС Аргентини Е.Суаіну лист Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка на ім’я Міністра зовнішніх зносин та віросповідань Е.М.Тімермана з нагоди відзначення 20-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Аргентинською Республікою.

22-24 квітня 2012 року відбувся перший за останні 13 років офіційний візит Міністра закордонних справ України до Аргентинської Республіки, в ході якого були проведені переговори з Міністром зовнішніх справ та віросповідань Аргентини Ектором Тімерманом, робочі зустрічі з Віце-Президентом, Головою Сенату Національного Конгресу Амадо Буду, Главою Кабінету Міністрів Аргентини Абалем Медіною, Міністром оборони Аргентини Артуро Пуріселлі, Главою Федеральної адміністрації з питань державних надходжень Рікардо Ечегарраєм, Міністром економіки та державних фінансів Ернаном Лоренціно, керівництвом Української Центральної Репрезентації в Аргентині Петром Лиликом.

Липень 2012 року