Посольство України в Аргентинській Республіці

6, Київ 05:38

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Аргентинською Республікою

У цілому двостороннє культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Аргентинською Республікою має сприятливе підґрунтя для плідного розвитку, ураховуючи наявність в Аргентинській Республіці чисельної української громади, а також інтерес, який аргентинське суспільство виявляє до України, її історії, традицій та культури. Українські співаки, музиканти та артисти балету періодично запрошуються до участі в культурних заходах, які проводяться в Аргентинській Республіці.

У липні – серпні 2010 року українська піаністка Ю. Бочовська дала низку концертів у столиці та кількох провінціях Аргентинської Республіки, у березні – квітні 2009 року на запрошення Аргентинського театру м. Ла-Плата Аргентинську Республіку відвідали з гастролями артисти балету Національної опери України імені Тараса Шевченка Лазебнікова Наталя та Ваня Ян. Останні гастрольні заходи міждержавного рівня: участь Національної академічної капели України «Думка» в постановці монументальної опери Дж. Верді «Аїда» у листопаді 2007 року та участь українського піаніста Є. Сковороднікова в міжнародному музичному фестивалі «Шопеніада-2007» у серпні 2007 року. У травні – червні 2011 року було налагоджено контакти між Національною спілкою композиторів України та Аргентинською асоціацією композиторів з метою визначення можливих форматів співпраці. У липні 2012 року в театрі «Колісео» (м. Буенос-Айрес) за участю українських виконавців Національної опери України імені Тараса Шевченка було організовано балет «Дон Кіхот».

Головним приводом для активізації культурної взаємодії Аргентинської Республіки з десятками держав світу, у тому числі з Україною, стало відзначення у 2010 році 200-ї річниці Травневої революції, т. зв. Бісентенаріо. Протягом першого півріччя 2010 року було проведено сотні офіційних, протокольних і культурних заходів, у тому числі із залученням дипломатичного корпусу. У цьому контексті Посольство Аргентинської Республіки в Україні анонсувало проведення в м. Київ та Донецьк концертів спеціально запрошеного аргентинського квінтету «Аконкагуа», виступів аргентинських танцюристів танго в м. Суми, Львів, Одеса та Харків, показу в київському «Домі кіно» аргентинських фільмів.

У контексті відзначення Бісентенаріо в Аргентинській Республіці також було проведено значну кількість заходів за участю етнічних громад. У цих заходах активну участь взяли українські громадські організації. Численні представники української діаспори в національних костюмах та з національною символікою взяли участь у одному із центральних святкових заходів – великому параді «Інтеграції», який 24 травня 2010 року відбувся в центрі аргентинської столиці. УКТ «Просвіта» взяло участь у реалізації відеопроекту Міністерства культури Аргентинської Республіки «Бісентенаріо в короткому метрі», у рамках якого було знято 25 короткометражних фільмів, що демонструвалися в кінотеатрах перед показом комерційних фільмів. В одному з них 50 юнаків та дівчат в українських національних костюмах виконали українською мовою фрагмент «Гімну Сармьєнто».

У 2009 році МЗС Аргентинської Республіки ініціювало т. зв. «Програму Південь», яка передбачає надання фінансової підтримки закордонним книжковим видавництвам на здійснення перекладу іноземними мовами літературних творів аргентинських авторів. До переліку мов, якими перекладаються аргентинські твори, була включена й українська. У співпраці з українським видавництвом «Кальварія» українською мовою було перекладено «Поезії» Х. Л. Борхеса у 2-х томах та «Антологію» А. Сторні. У 2010 році МЗС Аргентинської Республіки продовжило реалізацію зазначеної Програми, значно збільшивши кількість творів, мов та авторів. Кількість творів, які будуть перекладені українською мовою було розширено до 4-х. Проект «PROSUR» визнаний безпрецедентним успіхом в історії МЗС Аргентинської Республіки у сфері популяризації аргентинської культури за кордоном. У ході реалізації проекту початкова кількість субсидій (20 одиниць) була збільшена до 291-ї із загальним обсягом фінансування в понад 800 тис. дол. США. Програма охоплює близько 240-а аргентинських авторів різних часів, які видавалися в 38-и державах світу 33-а мовами. Програма не тільки дозволила Аргентинській Республіці надати вагомий поштовх розвитку сучасної аргентинської літератури, у тому числі підтримати молодих авторів та письменників із числа аргентинської діаспори за кордоном, а й забезпечити високий рівень представництва на престижному Міжнародному книжковому ярмарку у Франкфурті, на який Аргентинська Республіка була запрошена як почесний гість (Президент К. Кіршнер очолила церемонію відкриття виставки та була особисто присутня на відкритті національного павільйону). Програма мала потужний «множинний» ефект, оскільки закордонні видавництва поінформували про подальший продаж ліцензій на публікацію понад 200 перекладених у рамках Програми творів у багатьох державах світу.

У лютому 2010 року в м. Буенос-Айрес відбулися зйомки телешоу «Битва українських міст» телеканалу «Інтер». У рамках зйомок Посольство організувало низку зустрічей учасників проекту, у тому числі виконавчого продюсера телеканалу «Інтер» Є. Бенкендорфа та співачки Р. Лижичко, з представниками української громади.

На початку травня 2010 року в рамках навколосвітньої подорожі м. Буенос-Айрес відвідали члени екіпажу української вітрильної яхти «Купава», у тому числі відомий український кінорежисер, президент кінофестивалю «Відкрита ніч» М. Іллєнко. З ініціативи Посольства в рамках 36-ї Міжнародної книжкової виставки-ярмарку в м. Буенос-Айрес було проведено конференцію членів екіпажу «Купави» для відвідувачів виставки. У приміщенні Українського культурного товариства «Просвіта» була проведена зустріч українських яхтсменів з представниками української громади, у ході якої учасники обговорили проблемні питання підтримки та розвитку української культури в Україні та за кордоном.

У грудні 2010 року в Аргентинській Республіці за безпосереднього сприяння Посольства відбулися зйомки телевізійного проекту «Наші за кордоном» українського телеканалу «Інтер», у якому взяли участь видатні представники різних «хвиль» української імміграції та їхні нащадки.

Позитивний результат мало цільове поширення Посольством інформації про ІІ Київський міжнародний кінофестиваль, у ході якого в травні – червні 2010 року було представлено чотири кінокартини аргентинського виробництва.

Низка об’єктивних чинників, зокрема географічна віддаленість України та Аргентинської Республіки, обмеженість матеріального та фінансового сприяння з боку державних культурно-освітніх установ обох сторін, відсутність українського культурно-інформаційного центру стримують налагодження повноцінного двостороннього співробітництва в культурно-гуманітарній сфері. За цих умов головним механізмом культурного обміну є чисельні культурно-просвітницькі заходи, які проводить українська діаспора в Аргентинській Республіці. Зокрема велику зацікавленість серед аргентинців викликають українські культурно-просвітницькі заходи, які за сприяння Посольства щороку проводяться в рамках Міжнародної книжкової виставки-ярмарку в м. Буенос-Айрес. На найбільшій в Латинській Америці презентації сучасної книги, у якій беруть участь представники близько 100 держав світу, щорічно понад двадцяти років поспіль облаштовується український стенд, де представляється українознавча друкована та сувенірна продукція. Крім того, у рамках виставки традиційно проводиться День української культури за участю українських творчих колективів, низка круглів столів і семінарів з актуальних питань зовнішньої та внутрішньої політики України, майстер-класи українського традиційного мистецтва.

Протягом року проводяться близько 70 заходів культурного та просвітницького характеру. Найбільш значимими з них є:

– відзначення Дня Соборності та Свободи України;

– відзначення річниці дня народження Т. Г. Шевченка;

– облаштування українського стенду представницькою україно- та іспаномовною книжковою та сувенірною продукцією на Міжнародній книжковій виставці-ярмарку в м. Буенос-Айрес;

– урочистий концерт танцювальних та хорових колективів української діаспори в рамках Дня української культури на Міжнародній книжковій виставці-ярмарку в м. Буенос-Айрес;

– відзначення Дня Незалежності України;

– вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні;

Важливу роль у популяризації української культури в Аргентинській Республіці відіграють Почесні консульства України в провінціях Місьйонес та Чако, за сприяння яких, зокрема, у м. Обера, Апостолес та Посадас (Місьйонес), а також м. Ресістенсія, Лас-Бреньяс, Саенс-Пенья, Коронель-дю-Грати (Чако) проводиться значна кількість культурно-просвітницьких заходів, пов’язаних з важливими подіями сучасного та історичного життя нашої держави. 5 вересня 2009 року в м. Лас-Бреньяс з ініціативи Почесного консула України О. Коровайчука було відкрито площу України, на якій було встановлено погруддя Т. Шевченка, а навесні 2010 року в чотирьох містах провінції Місьйонес були проведені фотовиставки, присвячені тематиці Голодомору 1932–1933 років в Україні.

Договірно-правова база. Договірно-правову базу розвитку українсько-аргентинського співробітництва в культурно-гуманітарній сфері складають Договір про дружні відносини і співробітництво між Україною та Аргентинською Республікою; Угода про співробітництво в галузі культури, освіти та науки; Угода про визнання документів про вищу освіту між Україною та Аргентинською Республікою; угоди про встановлення дружніх зв’язків та співробітництво між містами Київ і Буенос-Айрес, Тернопільською обл. та провінцією Місьйонес, Волинською обл. та провінцією Чако, Львівською обл. та провінцією Кордоба, Харківською обл. та провінцією Буенос-Айрес, Протоколи про наміри щодо співробітництва між Хмельницькою обл. та провінцією Тукуман, Івано-Франківською обл. та провінцією Сальта; Угода про співробітництво між Прикарпатським національним університетом
імені В. Стефаника та Католицьким університетом провінції Сальта; Угода про співпрацю між Відкритим міжнародним університетом розвитку людини «Україна» м. Київ та Університетом м. Ла-Плата.

Підписанням у 1999 році Угоди з питань міграції створено законодавчі засади для захисту прав українських громадян та збереження українських культурних традицій в Аргентинській Республіці, проте питання соціального захисту іммігрантів та членів їхніх сімей віднесені до предмету регулювання додатковими угодами, що спонукало українську сторону ініціювати укладання окремого документа – міжурядової Угоди про соціальне забезпечення.

Освіта. 20 квітня 2011 року Міністр закордонних справ України К. Грищенко та Міністр закордонних справ, міжнародної торгівлі та віросповідань Аргентинської Республіки Е. Тімерман, у рамках офіційного візиту останнього в Україну, підписали Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Аргентинської Республіки про взаємне визнання документів про вищу освіту. Ця Угода відкриває нові перспективи для подальшої розбудови культурно-гуманітарної складової двостороннього співробітництва між двома державами. Реалізація положень цієї Угоди не лише сприятиме розв’язанню проблеми працевлаштування за фахом вихідців з України, а й створить відповідні умови для розвитку двостороннього співробітництва в освітній галузі. Крім того, наразі триває процес погодження проекту двосторонньої Угоди про взаємне визнання документів про загальну середню освіту.

Спорт. У листопаді 2008 року в Аргентинській Республіці відбувся Чемпіонат світу із футзалу серед спортсменів з вадами зору (категорії В2 – В3). Українська збірна стала переможцем світової першості. У квітні 2009 року збірна України вперше в історії вийшла у Світову групу Кубка Федерацій, перемігши аргентинську збірну в м. Мар-дель-Плата.

У січні 2010 року українська команда вперше взяла участь у щорічному трансконтинентальному раллі-марафоні «Дакар-2010». У січні 2011 року українська команда повторно виступила на раллі, успішно діставшись фінішу.

У червні 2010 року надзвичайно успішним виявився виступ наших шпажистів на етапі кубку світу в Аргентинській Республіці: із чотирьох місць на п’єдесталі пошани українці зайняли три. Позитивний резонанс виступу українських фехтувальників спровокував підвищення заінтересовані ості з боку аргентинських спортсменів у проходженні стажування в України. У відповідь на звернення Аргентинської федерації фехтування Посольством було опрацьовано питання щодо направлення на стажування в Україну молодої фехтувальниці Ф. Гарсія. Завдяки вжитим заходам Ф. Гарсія в лютому 2011 року пройшла місячне стажування в спеціалізованій школі-інтернаті при Федерації спортивного фехтування м. Київ.

Активним є співробітництво між українськими та аргентинськими футбольними клубами («Металіст» (Харків), «Динамо» (Київ), «Дніпро» (Дніпропетровськ), «Рівер» (Буенос-Айрес), «Колон» (Санта Фе) тощо).

У вересні 2010 року було налагоджено зв’язки між Федерацією шахів України та Федерацією шахів Аргентини (представник останньої відвідав Україну).

У лютому 2011 року Аргентинську Республіку та Східну Республіку Уругвай відвідала група членів юнацької збірної України з тенісу для участі в міжнародних турнірах.

Туризм. Здебільшого через географічну віддаленість, а також недостатність інформації про туристичний потенціал двох держав взаємні туристичні потоки наразі залишаються обмеженими. Стимулюючим чинником для розширення українсько-аргентинської туристичної взаємодії стало набрання чинності 2 жовтня 2011 року Угодою між Урядом України та Урядом Аргентинської Республіки про скасування віз. Належну правову базу для поглиблення співробітництва в цій сфері створить підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Аргентинської Республіки про співробітництво в галузі туризму, яка перебуває на завершальній стадії погодження.

Перспективним є активне залучення потенціалу української діаспори до популяризації України як привабливого туристичного напряму для аргентинців. Протягом останніх років активізувалася діяльність в Аргентинській Республіці Фундації імені Тараса Шевченка (за сприяння Інституту української культури та освіти імені Патріарха Йосипа Сліпого), спрямована на організацію туристичних подорожей до України представників української діаспори. У серпні 2010 року відбулася двотижнева туристична подорож в Україну групи осіб українського походження. Позитивний досвід цієї подорожі спонукав організаторів у 2011 році збільшити пропозицію до двох груп, що сприятиме збільшенню туропотоків між нашими державами.

Інші напрями гуманітарної взаємодії. Протягом 2008 – 2009 років на прохання української сторони Аргентинська Республіка двічі надала гуманітарну допомогу (для постраждалих від повені регіонів України та під час загострення епідеміологічної ситуації із захворюванням на грип).

Протягом 2009–2011 років були налагоджені зв’язки між бджільницькими асоціаціями України та Аргентини; зокрема аргентинські бджолярі підтримали кандидатуру України як країни проведення 43-го Міжнародного бджільницького Конгресу Апімондії, який відбувся в м. Київ 29 вересня – 4 жовтня 2013 року.

Останніми роками зросла заінтересованість в Аргентині з боку українських телевізійних каналів (у 2010 році за активного сприяння Посольства в Буенос-Айресі відбулися зйомки телешоу «Битва українських міст» і телепроекту «Наші за кордоном» телеканалу «Інтер»)

Вагому роль у формуванні позитивного іміджу України в аргентинському суспільстві та просуванні її європейської ідентичності відіграє участь українських представників у міжнародних представницьких заходах.

Основним сприятливим фактором плідного розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Аргентинською Республікою є наявність в цій країні однієї з найбільших українських громад у світі. Переважна більшість майже трьохсоттисячної української діаспори в Аргентині є представниками так званої «старої» імміграції (1897 рік – після Другої світової війни) і їхніми нащадками, які продовжують зберігати національну ідентичність та інтерес до України, її історії та сьогодення.

Українська діаспора представлена понад 40-а українськими громадськими, культурними, релігійними та молодіжними організаціями, більшість з яких входять до складу Української Центральної Репрезентації в Аргентинській Республіці. Крім того, у різних провінціях Аргентинської Республіки функціонують близько 20 суботніх шкіл та класів і така сама кількість танцювальних, музичних і хорових колективів, які щороку мандрують країною, поширюючи знання про українські мистецькі традиції.

Одним з важливих напрямів культурно-гуманітарного співробітництва України та Аргентинської Республіки протягом останніх років є комплекс заходів, пов’язаних з тематикою Голодомору 1932 – 1933 років в Україні. На знак солідарності з українським народом Національним парламентом Аргентинської Республіки, а також низкою органів влади регіонального та муніципального рівнів було прийнято відповідні документи про вшанування пам’яті жертв Голодомору.

У 2008 році на високому організаційному рівні в Аргентинській Республіці було проведено присвячену 75-роковинам Голодомору 1932 – 1933 років в України Міжнародну акцію «Незгасима свічка», у рамках якої у 12-и аргентинських містах відбулися заходи, кульмінацією яких стала скорботна хода в центрі м. Буенос-Айрес за участю близько двох тисяч представників українства Аргентинської Республіки.

Заходи, проведені в аргентинській столиці, транслювалися в прямому ефірі одночасно низкою провідних національних телеканалів; дубльований іспанською мовою документальний фільм «Голодомор: технологія геноциду» транслювався на національному каналі аргентинського телебачення «Canal 13». На території Аргентинської Республіки було встановлено три меморіальні дошки пам’яті жертв Голодомору.

На виконання пункту 3 резолюції 34-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО щодо внесення інформації про Голодомор в Україні 1932 – 1933 років до навчальних та дослідницьких програм, Радою з питань освіти провінції Місьйонес, яка є осередком компактного проживання етнічних українців, було прийнято рішення про включення до навчальної програми учнів останнього року навчання курсу лекцій про Голодомор 1932 – 1933 років в Україні.

У 2009 році, серед іншого, було організовано проведення двотижневої виставки фото- і відеоматеріалів у центральному культурному центрі аргентинської столиці «Реколета», яка викликала жвавий інтерес жителів та гостей аргентинської столиці.