Посольство України в Аргентинській Республіці

, Київ 20:08

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Аргентинською Республікою

У цілому двостороннє культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Аргентинською Республікою має сприятливе підґрунтя для плідного розвитку, ураховуючи наявність в Аргентинській Республіці чисельної української громади, а також інтерес, який аргентинське суспільство виявляє до України, її історії, традицій та культури. Українські співаки, музиканти та артисти балету періодично запрошуються до участі в культурних заходах, які проводяться в Аргентинській Республіці.

Кожного року в Буенос-Айресі проводяться близько 70 заходів культурного та просвітницького характеру. Найбільш значимими з них є:

– відзначення Дня Соборності та Свободи України;

– відзначення річниці дня народження Т. Г. Шевченка;

– облаштування українського стенду представницькою україно- та іспаномовною книжковою та сувенірною продукцією на Міжнародній книжковій виставці-ярмарку в м. Буенос-Айрес;

– урочистий концерт танцювальних та хорових колективів української діаспори в рамках Дня української культури на Міжнародній книжковій виставці-ярмарку в м. Буенос-Айрес;

– відзначення Дня Незалежності України;

– вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні;

– фестиваль "Буенос-Айрес вітає Україну". 

Важливу роль у популяризації української культури в Аргентинській Республіці відіграють Почесні консульства України в провінціях Місьйонес та Чако, за сприяння яких, зокрема, у м. Обера, Апостолес та Посадас (Місьйонес), а також м. Ресістенсія, Лас-Бреньяс, Саенс-Пенья, Коронель-дю-Грати (Чако) проводиться значна кількість культурно-просвітницьких заходів, пов’язаних з важливими подіями сучасного та історичного життя нашої держави. 5 вересня 2009 року в м. Лас-Бреньяс з ініціативи Почесного консула України О. Коровайчука було відкрито площу України, на якій було встановлено погруддя Т. Шевченка, а навесні 2010 року в чотирьох містах провінції Місьйонес були проведені фотовиставки, присвячені тематиці Голодомору 1932–1933 років в Україні.

Договірно-правова база. Договірно-правову базу розвитку українсько-аргентинського співробітництва в культурно-гуманітарній сфері складають Договір про дружні відносини і співробітництво між Україною та Аргентинською Республікою; Угода про співробітництво в галузі культури, освіти та науки; Угода про визнання документів про вищу освіту між Україною та Аргентинською Республікою; угоди про встановлення дружніх зв’язків та співробітництво між містами Київ і Буенос-Айрес, Тернопільською обл. та провінцією Місьйонес, Волинською обл. та провінцією Чако, Львівською обл. та провінцією Кордоба, Харківською обл. та провінцією Буенос-Айрес, Протоколи про наміри щодо співробітництва між Хмельницькою обл. та провінцією Тукуман, Івано-Франківською обл. та провінцією Сальта; Угода про співробітництво між Прикарпатським національним університетом імені В. Стефаника та Католицьким університетом провінції Сальта; Угода про співпрацю між Відкритим міжнародним університетом розвитку людини «Україна» м. Київ та Університетом м. Ла-Плата.

Підписанням у 1999 році Угоди з питань міграції створено законодавчі засади для захисту прав українських громадян та збереження українських культурних традицій в Аргентинській Республіці, проте питання соціального захисту іммігрантів та членів їхніх сімей віднесені до предмету регулювання додатковими угодами, що спонукало українську сторону ініціювати укладання окремого документа – міжурядової Угоди про соціальне забезпечення.

Освіта. 20 квітня 2011 року Міністр закордонних справ України К. Грищенко та Міністр закордонних справ, міжнародної торгівлі та віросповідань Аргентинської Республіки Е. Тімерман, у рамках офіційного візиту останнього в Україну, підписали Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Аргентинської Республіки про взаємне визнання документів про вищу освіту. Ця Угода відкриває нові перспективи для подальшої розбудови культурно-гуманітарної складової двостороннього співробітництва між двома державами. Реалізація положень цієї Угоди не лише сприятиме розв’язанню проблеми працевлаштування за фахом вихідців з України, а й створить відповідні умови для розвитку двостороннього співробітництва в освітній галузі. Крім того, наразі триває процес погодження проекту двосторонньої Угоди про взаємне визнання документів про загальну середню освіту.

Спорт. У листопаді 2008 року в Аргентинській Республіці відбувся Чемпіонат світу із футзалу серед спортсменів з вадами зору (категорії В2 – В3). Українська збірна стала переможцем світової першості. У квітні 2009 року збірна України вперше в історії вийшла у Світову групу Кубка Федерацій, перемігши аргентинську збірну в м. Мар-дель-Плата.

У червні 2010 року надзвичайно успішним виявився виступ наших шпажистів на етапі кубку світу в Аргентинській Республіці: із чотирьох місць на п’єдесталі пошани українці зайняли три. Позитивний резонанс виступу українських фехтувальників спровокував підвищення заінтересовані ості з боку аргентинських спортсменів у проходженні стажування в України. У відповідь на звернення Аргентинської федерації фехтування Посольством було опрацьовано питання щодо направлення на стажування в Україну молодої фехтувальниці Ф. Гарсія. Завдяки вжитим заходам Ф. Гарсія в лютому 2011 року пройшла місячне стажування в спеціалізованій школі-інтернаті при Федерації спортивного фехтування м. Київ.

Активним є співробітництво між українськими та аргентинськими футбольними клубами («Металіст» (Харків), «Динамо» (Київ), «Дніпро» (Дніпропетровськ), «Рівер» (Буенос-Айрес), «Колон» (Санта Фе) тощо).

У вересні 2010 року було налагоджено зв’язки між Федерацією шахів України та Федерацією шахів Аргентини (представник останньої відвідав Україну).

У лютому 2011 року Аргентинську Республіку та Східну Республіку Уругвай відвідала група членів юнацької збірної України з тенісу для участі в міжнародних турнірах.

Наприкінці вересня 2014 року до Аргентини (на запрошення місцевої федерації з таеквондо) завітала багаторазова чемпіонка Європи та світу, заслужений майстер спорту з таеквондо Катерина Соловей разом із заслуженим тренером України з таеквондо Олегом Солов’єм. У навчальному курсі, які проводила сім’я Солов’їв, участь узяло близько тисячі юнаків з різних провінцій Аргентини.

Туризм. Здебільшого через географічну віддаленість, а також недостатність інформації про туристичний потенціал двох держав взаємні туристичні потоки наразі залишаються обмеженими. Стимулюючим чинником для розширення українсько-аргентинської туристичної взаємодії стало набрання чинності 2 жовтня 2011 року Угодою між Урядом України та Урядом Аргентинської Республіки про скасування віз. 

Перспективним є активне залучення потенціалу української діаспори до популяризації України як привабливого туристичного напряму для аргентинців. Протягом останніх років активізувалася діяльність в Аргентинській Республіці Фундації імені Тараса Шевченка (за сприяння Інституту української культури та освіти імені Патріарха Йосипа Сліпого), спрямована на організацію туристичних подорожей до України представників української діаспори. У серпні 2010 року відбулася двотижнева туристична подорож в Україну групи осіб українського походження. Позитивний досвід цієї подорожі спонукав організаторів у 2011 році збільшити пропозицію до двох груп, що сприятиме збільшенню туропотоків між нашими державами.

Інші напрями гуманітарної взаємодії. Протягом 2008 – 2009 років на прохання української сторони Аргентинська Республіка двічі надала гуманітарну допомогу (для постраждалих від повені регіонів України та під час загострення епідеміологічної ситуації із захворюванням на грип).

У січні 2017 року Аргентину за ініціативою благодійної організації «Дива серця» відвідала група українських дітей – сиріт або позбавлених батьківського піклування з Донецької області. Це – перший подібний проект, який реалізується зазначеною міжнародною організацією в одній з країн Латинської Америки. Упродовж двох тижнів п’ятеро хлопчиків та одна дівчина з Часовоярської школи-інтернату Донецької області проживали в аргентинських родинах, які погодились прийняти їх та забезпечити їм повноцінний відпочинок та екскурсійну програму.

Протягом 2009–2011 років були налагоджені зв’язки між бджільницькими асоціаціями України та Аргентини; зокрема аргентинські бджолярі підтримали кандидатуру України як країни проведення 43-го Міжнародного бджільницького Конгресу Апімондії, який відбувся в м. Київ 29 вересня – 4 жовтня 2013 року.

Останніми роками зросла заінтересованість в Аргентині з боку українських телевізійних каналів (у 2010 році за активного сприяння Посольства в Буенос-Айресі відбулися зйомки телешоу «Битва українських міст» і телепроекту «Наші за кордоном» телеканалу «Інтер»; у 2017 р. Аргентину відвідали представники "5 каналу" з метою висвітлення чергового етапу Чемпіонату світу з ралі Міжнародної автомобільної федерації)/

Вагому роль у формуванні позитивного іміджу України в аргентинському суспільстві та просуванні її європейської ідентичності відіграє участь українських представників у міжнародних представницьких заходах.

Основним сприятливим фактором плідного розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною та Аргентинською Республікою є наявність в цій країні однієї з найбільших українських громад у світі. Переважна більшість майже трьохсоттисячної української діаспори в Аргентині є представниками так званої «старої» імміграції (1897 рік – після Другої світової війни) і їхніми нащадками, які продовжують зберігати національну ідентичність та інтерес до України, її історії та сьогодення.

Українська діаспора представлена понад 40-а українськими громадськими, культурними, релігійними та молодіжними організаціями, більшість з яких входять до складу Української Центральної Репрезентації в Аргентинській Республіці. Крім того, у різних провінціях Аргентинської Республіки функціонують близько 20 суботніх шкіл та класів і така сама кількість танцювальних, музичних і хорових колективів, які щороку мандрують країною, поширюючи знання про українські мистецькі традиції.

Одним з важливих напрямів культурно-гуманітарного співробітництва України та Аргентинської Республіки протягом останніх років є комплекс заходів, пов’язаних з тематикою Голодомору 1932 – 1933 років в Україні. На знак солідарності з українським народом Національним парламентом Аргентинської Республіки, а також низкою органів влади регіонального та муніципального рівнів було прийнято відповідні документи про вшанування пам’яті жертв Голодомору.